Олімпійський спорт: ПІДТРИТМАТИ не можна НИЩИТИ далі (де ставимо кому?!)

1

Останнім часом все частіше у спортивних колах обговорюють проблеми олімпійського спорту, який, як кажуть, опинився «на краю пропасті»… Дуже прошу колег-олімпійців, інших спортсменів, тренерів, вболівальників не залишатися байдужими і включитися у порятунок олімпійських видів спорту.

Днями ми обговорювали цю проблематику на виконкомі обласного відділення НОК. Домовились, щоolimpiytsi-foto-170106-sportbuk-com підготуємо звернення до вищих інстанцій – з пропозиціями, які мають захистити олімпійський спорт і посприяти поверненню кривої його розвитку з нижньої траєкторії догори.

Враховуючи обговорення на згаданому засіданні виконкому олімпійського відділення, інші дискусії на цю тему, ми з колегою Георгієм Мазурашу спробували підготувати проект звернення щодо захисту інтересів олімпійського спорту.

Чому зараз ця тема особливо актуальна? Спробую пояснити. Зараз у нас спостерігається певний «пік розвитку» не олімпійських видів, особливо єдиноборств. І якщо раніше ці неолімпійські види реально особливо не шкодили олімпійським, то тепер ситуація кардинально змінилась. Змінилась, великою мірою, у зв’язку з комерціалізацією спортивних секцій та байдужою (безвідповідальною) позицією влади.

Років 10 тому в рідних Чернівцях активно почали розвивати платні секції з неолімпійських єдиноборств. Звісно, потрібна була і спортивна реклама. Для того, щоби «козиряти великими успіхами», наприклад, у панкратіон залучили представників олімпійських єдиноборств (дзюдо, вільна боротьба і т.п.), які у своїх олімпійських видах, як правило, навіть чемпіонат області виграти не могли, а в новому виді вже за декілька місяців були чемпіонами і/або призерами європейських та світових змагань.


Самі по собі переходи в неолімпійські види спортсменів, які не змогли добитися успіхів в олімпійських видах, не є проблемою. Проблеми виникли згодом, коли організатори тих платних секцій з єдиноборств, використовуючи в якості реклами «видатні успіхи» призерів обласних змагань з олімпійських видів вже в якості чемпіонів і призерів Європи та світу з тих неолімпійських єдиноборств, почали заманювати до себе дітей. Тобто впливаючи тими «видатними успіхами» на батьків та дітей, вони вже почали забирати до себе і потенційних успішних спортсменів-олімпійців. Це вдалий бізнес-проект, це чудова організація спортивно-масової роботи (ще й не лише за кошти, якщо чесно, введених в оману батьків та спонсорів, а й за державної підтримки – сприяння в отриманні залів, фінансування поїздок на змагання, присвоєння високих звань тощо).

І куди ми рухаємось таким чином? На Олімпійських іграх наші виступи все скромніші і скромніші. І цьому сприяють багато проблем, у т.ч. те, що неолімпійські види, уникаючи високої олімпійської конкуренції, отримують «видатні успіхи», якими «вибивають» собі кошти від держави, батьків та спонсорів, і попутно заманюють до себе у той «світ фальшивих досягнень» дітей, які потенційно могли би досягати успіхів олімпійських видах…

Для тих, які кажуть, що «всі рівні», «всіх треба підтримувати», «всі повинні мати рівні можливості», раджу замислитися, а чи можете ви з такими ж аргументами звернутися до Міжнародного Олімпійського комітету і вимагати включити ВСІ види до олімпійської програми? Питання риторичне. То в чому проблема? У світі загальновизнано, що найпрестижнішими, головними змаганнями є Олімпійські ігри, а отже найпрестижнішими, найпріоритетнішими є олімпійські види. Відповідно, логічно, що держава має будувати так свою політику в сфері спорту, щоби замовляти успіхи в олімпійських видах, фінансуючи і всіляко сприяючи їх розвитку! І у ВСІХ є РІВНА МОЖЛИВІСТЬ займатися тими олімпійськими видами, досягати там успіхів і отримувати кошти та інші преференції від влади! Хіба не так?

Тепер щодо конкретних пропозицій. Варто діяти рішуче, не намагатися «бути добрими для всіх» (бо це неможливо), якщо прагнути досягти реальних зрушень на краще.

Як реально захистити олімпійський спорт, сприяти його розвитку?

Потрібні певні зміни до нормативної бази, та вольові рішення на рівні центральної влади.

 1. Внести зміни до Положення про ДЮСШ, де передбачити функціонування відділень лише з олімпійських видів спорту.
 2. Передбачити фінансування проведення змагань, НТЗ та поїздок на змагання лише для олімпійських видів спорту (виняток – проведення офіційних змагань та відрядження на офіційні чемпіонати у видах, які входять до програми Всесвітніх ігор серед неолімпійських видів спорту).
 3. Скасувати спортивні звання для неолімпійських видів спорту (та відповідні надбавки та інші привілеї за ці звання).
 4. Передбачити пільги за оренду спортивних баз, пристосованих приміщень, спортивних майданчиків для олімпійських видів спорту (неолімпійські нехай орендують на загальних умовах).
 5. Передбачити податкові пільги для бізнесу в разі адресної підтримки олімпійських видів спорту (і конкретних федерацій, клубів та спортсменів, зрозуміло).

Іншими словами, зняти повністю з державного фінансування неолімпійські види, за винятком точеного локального фінансування офіційних змагань та поїздок на офіційні чемпіонати для видів, які входять до програми Всесвітніх ігор серед неолімпійських видів спорту.

Наголошую, не йдеться про заборону неолімпійських видів! Нехай ними займаються всі, кому вони подобаються! Просто держава має зробити чітке замовлення на розвиток та успіхи в олімпійських видах спорту! І хто хоче отримати у спорті державні кошти, – ласкаво просимо до олімпійських видів, там покажіть, які ви талановиті та успішні!

Хтось скаже, що деякі види «вчора були неолімпійськими, сьогодні – олімпійські»? Які проблеми? Отримують олімпійський статус і відповідну державну підтримку;)

Є ще один варіант. Робити вигляд, що не помічаємо описаних вище проблем, залишити все, як було, і просто спостерігати з боку, як занепадає олімпійський спорт… Кожні два роки констатувати, що ми все гірше і гірше виступаємо на Олімпійських іграх, зате тішитися, що у неолімпійських ті, які побоялися олімпійської конкуренції (або з інших причин не пішли в олімпійські види), «сумками привозять медалі» з їхніх чемпіонатів Європи та світу… Мені цей варіант не підходить…

То як, друзі! Де будемо ставити кому у фразі: «ПІДТРИТМАТИ не можна НИЩИТИ далі»?.. Звернемось до НОК, Міністерства, ВРУ, КМУ, АПУ, аби зрушити справу в позитивний бік?! Чи «наша хата з краю?»..

Висловлюйтесь, пропонуйте!

Іван Гешко, Заслужений майстер спорту,
чемпіон Європи та світу з бігу на 1500 м,
кращий спортсмен України 2006 р.,
віце-президент ФЛАУ,
голова  Чернівецького обласного відділення
НОК України, профільної комісії облради

***

Влада звертає увагу на спорт з «олімпійською періодичністю»… (відео)

***

Січенікова – Заслужений майстер спорту (з другої спроби). Проблеми у Лупу і карате

***

Буковинських олімпійців забезпечать житлом (прийнята відповідна програма)

***

Гешко «нарізав завдання» міністру Жданову на час візиту на Буковину

***

Фото: Міністр Булатов зустрівся з буковинським спортивним активом

***

Фото: Міністр Булатов і зірковий Гешко підтримали оздоровчий флешмоб у Чернівцях

***

Іван Гешко: Хтось проти, а я за ліквідацію Міністерства молоді та спорту

***

Верховна Рада констатує негатив у спортивній сфері і чекає пропозицій (відео)

***

Іван Гешко: «дозована» і «безлімітна» правда (відео)

***

ГЕШКО Іван Тарасович

***

У Кіцмані на імені Гешка замість підтримки спорту… поповнюють бюджет

***

Гешко, Лупу і Ко виступили проти «політичних наїздів» на Кіріла (відео)

***

Гешко «наїхав» на бюрократію і вимагає від влади окремий підрозділ спорту (відео)

***

Радійте спортсмени – міністр Жданов доповів про суцільний позитив! (Згідні?!)

***

Міністр Жданов переклав відповідальність за фінансування ДЮСШ на облуправління

***

Асамблея НОК 2015: За Євробаскет-2017 у Києві та припинення спортивної еміграції

***

На Волині заняття в ДЮСШ роблять платними (на Буковині теж «мусять»?)

***

Новий міністр молоді та спорту – вінницький політик з «команди Кучми» (біографія)

***

«Спортивна реформа-2014»: Позитивні зміни чи збільшення витрат на бюрократію?

***

Фізкультура і спорт в Україні: які зміни потрібні/можливі централізовано і на місцях?

***

Фото: На змаганнях у Чернівцях – найбільше міністрів «на квадратний метр»

***

Фото: Міністр Булатов і зірковий Гешко підтримали оздоровчий флешмоб у Чернівцях

***

Міністр молоді та спорту – Дмитро Булатов (біографія і зв’язок зі спортом)

***

Особливості і перспективи розвитку системи управління сферою фізичної культури і спорту

***

1 Комментарий
 1. Георгій Мазурашу говорит

  У приватних розмовах фахівці сфери запитують, а як, мовляв, бути з неолімпійськими видами, які виконуються соціальні функції – забирають дітей з вулиці, залучаючи їх до спортивних секцій. Не проблема, якщо неолімпійський вид, тобто фахівці з цього виду виконують якісно спортивно-масові оздоровчі функції, – цю роботу держава має замовляти через державну структуру “Спорт для всіх”. Але не мішати це зі спортом вищих досягнень.
  Зрозуміло, що будь-який неолімпійський вид може самостійно розвиватися, як вважає за потрібне. Тобто якщо не виконують замовлення держави – будь ласка, “вільне плавання” і “повна свобода”. А хочете державних коштів, підтримки, звань, почестей – пліз в олімпійські види і там доказуйте, що ви “круті спортсмени і тренери”. Хочете державних грошей в оздоровчому напрямку – також пліз зі своїми програмами на відповідні замовлення.
  Зрозуміло, що оздоровчі функції навряд чи виконуватимуть за державні кошти єдиноборства. Неолімпійські єдиноборства логічно розвивати “під” силовими структурами і т.п., готуючи там потенційні кадри для армії, спецпідрозділів і т.п. Це логічно і нормально. Бо справді той же рукопашний бік чи панкратіон, думаю, чудово може готувати потенційних співробітників спецпідрозділів, ЗС і т.п.

Оставьте ответ

Ваш электронный адрес не будет опубликован.