Пристрасті навколо стипендій для кращих і перспективних спортсменів Буковини

1

Кому із спортсменів призначатимуть у 2018 році стипендії від обласної влади і хто вирішуватиме долю цих скромних винагород за успіхи у спорті, – про це спілкувались в управлінні молоді та спорту ОДА члени відповідної робочої групи.

Про передумови та склад комісії

За рішенням на попередній нараді на цю тему в управлінні (за наслідками зустрічі в ОДА, де переважали представники неолімпійських видів, і губернатор Олександр Фищук доручив підрозділу «… та спорту» залучити представників різних сторін і дійти консенсусу та надати узгоджені пропозиції), до комісії були включені начальник управління молоді та спорту ОДА Богдан Вітовський, директор облцентру «Інваспорт» Микола Кідревич і по 5 представників федерацій з олімпійських та неолімпійських видів спорту (олімпійські: Володимир Загурський – бокс, Наталя Єгорова – стрільба з лука, Сергій Задорожняк – футбол, Георгій Мазурашу – легка атлетика, Ростислав Грінчук – бейсбол; неолімпійські: В’ячеслав Чорней – ММА, Ігор Григоращук – «Союз спортивних федерацій України», Ігор Наконечний – панкратіон, Сергій Качмарський – пауерліфтинг, Сергій Хрептун – кікбоксинг).

Представники неолімпійського спорту – за ігнорування статусу і градації видів

Варто нагадати, що на згаданій зустрічі в «Будинку з левами» представники неолімпійських видів (де перші ролі грають В’ячеслав Чорней та Ігор Наконечний) намагались пролобіювати рішення, щоби з 2018 р. виплачували 60 стипендій від крайової влади спортсменам за успіхи на міжнародній арені, незалежно від статусу видів спорту, градації, пріоритетів. Іншими словами, щоби майже всі стипендії дістались представникам неолімпійських видів 3-4 рівнів (тобто які не входять навіть до програми Всесвітніх ігор з неолімпійських видів спорту, а отже конкуренція далеко від олімпійської, і в тих видах наші спортсмени мають масові успіхи на європейських і світових змаганнях).

Також варто зазначити, що станом на 2017 рік було 15 стипендій по 1500 грн. («брудними») від обласної влади. А починаючи з 2018 року виконавча влада ніби погодилась збільшити кількість стипендій до 60-ти (20 по 2000 грн., 20 по 1000 грн. і 20 по 500 грн.). Раніше були пропозиції збільшити і розмір стипендій (зокрема, в одному з проектів розпорядження голови ОДА свого часу фігурував розмір 1 мінімальної зарплати), і їх кількість – просили і 100, і навіть 200 стипендій. А збільшити кількість стипендій до 60-ти керівників обласної виконавчої влади переконали В’ячеслав Чорней (ММА) та Ігор Григоращук («Союз спортивних федерацій України»), за їх словами.

Засідання робочої групи

На засіданні 5.01.18 були присутні 10 членів комісії (крім Загурського і Єгорової).


До вашої уваги пропозиції, які виносили члени комісії на розгляд, та результати відповідних голосувань.

Щодо розподілу 60-ти стипендій

В’ячеслав Чорней (ММА) запропонував з 60 стипендій 6 виділити представникам інваспорту, решта – за рейтингом (тобто набраними очками) незалежно від статусу видів спорту. ЗА – 5, ПРОТИ – 3, решта утримались.

Сергій Задорожняк (футбол) запропонував з 60-ти стипендій 30 виділити представникам олімпійських видів, 20 – неолімпійських, 6 – інваспорту, 4 – ігровим видам. ЗА – 1, проти – 5.

Ростислав Грінчук (бейсбол) запропонував з 60-ти стипендій по 6 виділити представникам інваспорту та ігрових видів, і по 24 – олімпійським та неолімпійським видам. ЗА – 1, решта утримались.

Богдан Вітовський (начальник управління) запропонував з 60-ти стипендій 6 виділити представникам інваспорту, решта порівно на олімпійські та не олімпійські види (по 27 тобто). ЗА – 3, решта утримались.

Георгій Мазурашу (уповноважений обласною федерацією легкої атлетики) запропонував з 6-ти стипендій виділяти по 5 представникам інваспорту та ігрових видів спорту, решта в пропорціях 70% олімпійським і 30% не олімпійським. ЗА – 2 (Мазурашу, Задорожняк), ПРОТИ – 5, решта утримались.

Щодо складу комісії, яка має вирішувати долю стипендій

Ігор Наконечний (панкратіон) хотів окремо винести на голосування персоніфіковану пропозицію – не включати до складу комісії Георгія Мазурашу:)

Але озвучили іншу пропозицію – щоби до комісії входили лише голови федерацій, у зв’язку з чим пропозиція Наконечного втратила актуальність.

В’ячеслав Чорней (ММА), з деякими уточненнями від інших членів комісії, запропонував, щоби головою комісії був профільний заступник голови ОДА (тепер це Ігор Богатирець), заступником голови комісії – начальник профільної комісії, члени комісії – директор облцентру «Інваспорт», плюс по 5 голів обласних федерацій з олімпійських та неолімпійських видів (найуспішніших за рік). ЗА – 9, утримався – 1.

Георгій Мазурашу запропонував включити до складу комісії голову профільної комісії обласної ради та голову обласного відділення НОК України (наразі це одна особа – зірковий бігун Іван Гешко). Деякі члени комісії настояли на тому, щоби винести на голосування лише одну з цих двох громадських посад. Винесли на голосування питання включення до складу комісії голови профільної комісії обласної ради.
ЗА – 3 (Мазурашу, Задорожняк, Вітовський). ПРОТИ – 7 (Чорней, Григоращук, Наконечний, Качмарський, Хрептун, Грінчук, Кідревич).

Щодо оцінювання успіхів

В’ячеслав Чорней (ММА) порушив питання, яким чином оцінювати успішні виступи спортсменів – декілька чи один кращий результат в сезоні.

Богдан Вітовський запропонував брати до уваги при підрахунку очок претендентів на стипендії 3 кращі результати в сезоні (з розрахунку – на чемпіонатах/кубках України, Європи, світу).
ЗА – 9, 1 – утримався.

Сюрпризний бонус

В’ячеслав Чорней, порадившись з Ігорем Григоращуком (вийшли на кількахвилинну міні-нараду), оголосив, що «Союз спортивних федерацій України» встановлює 5-7 рівноцінних стипендій для спортсменів, які за очками заробили би стипендію і в другому виді спорту, але від обласної влади можуть отримати лише одну. При цьому В’ячеслав Куртович зауважив, що вони з Ігорем Деонизійовичем (керівник громадської спілки «Союз спортивних федерацій України») можуть уточнити параметри цих додаткових стипендій від цієї організації.

Ця ініціатива, без сумніву, заслуговує на повагу.

Підсумки засідання робочої комісії

Враховуючи, що для прийняття рішення питання мали набирати 6 і більше голосів (більшість присутніх), результативними виявились лише голосування за конфігурацію комісії з призначення стипендій та щодо враховування 3 кращих результатів за сезон при визначення рейтингу претендентів на стипендії. Зі всіх інших питань, виходить, консенсусу не дійшли…

Про конфлікт інтересів

Як член цієї робочої комісії, зазначу, що, як і було озвучено під час обговорення «стипендіальних питань», вважаю правильнішим і коректнішим, якщо Положення щодо стипендій буде складене, враховуючи пріоритетність, градацію, статус видів спорту, якщо там буде передбачено, за якими критеріями будуть оцінюватися успіхи претендентів на стипендії, а далі все має відбуватися «автоматично». А функція членів комісії – просто перевірити, чи не допущені якісь технічні помилки при підрахунку очок у рейтингу претендентів на стипендії і т.п. Спірні питання, як також вже озвучувалось, мали би вирішувати в олімпійському сегменті – НЕЙТРАЛЬНІ фахівці та представники олімпійських видів, у неолімпійському сегменті – НЕЙТРАЛЬНІ фахівці та представників не олімпійських видів. Але це має стосуватися суто формальних, технічних питань. Адже якщо члени комісії (навіть представники олімпійських федерацій – щодо стипендій для спортсменів з олімпійських видів, а представники неолімпійських – щодо неолімпійських) вирішуватимуть долю стипендій в цілому, в основі цього закладений серйозний конфлікт інтересів, адже, природно, представники кожної федерації прагнутимуть пролобіювати якомога більше стипендій для представників саме своїх видів спорту… А це, як кажуть, «шлях в нікуди», шлях до нових суперечок і непотрібних конфліктів…

Досвід інших регіонів

Цікаво, що у Львівській області з 175 стипендій від крайової влади, які були запроваджені у 2016 році, 23 віддали представникам не олімпійських видів (переважно які входять до програми Всесвітніх ігор з неолімпійських видів та Європейських ігор), що становить ~13,1%, 20 – представникам інваспорту, що становить ~11,4%, а решта 132 – представникам олімпійських видів, що становить понад 75%!

Георгій Мазурашу, SportBuk.com,
директор облцентру «Спорт для всіх»,
у 2005-08 рр. керівник обласного спорту

***

***

***

***

***

***

Січенікова – Заслужений майстер спорту (з другої спроби). Проблеми у Лупу і карате

***

Вам також можуть сподобатися Ще від автора

1 Комментарий

  1. Ростислав Грінчук говорит

    Георгій, ти знову не про все написав. Далі майже повністтю з мого коментаря на Фейсбуці. “Мудрі рішення це коли люди професіонали, а не грають в демократію або хиляють головою на міністерство, дивіться як вони прийняли ми не можемо по іншому. Це не так міністерство приймає для всієї країни і має свій бюджет державний і розподіляє його, а область приймає свої рішення і мають свій бюджет обласний свої пріоритети, своїх лідерів, свої досягнення чим має пишатись, а не тим чим пишається міністерство на іншій території країни. Взагалі я рахую засідання не мало бути закрите мали дійте до рішення для цього у була створена робоча група. Виходить трохи фігня, обрали в робочу групу до речі хтось туди дуже просився і не прийшов на засідання (може поважна причина не знаю). Люди делегували повноваження в робочу групу і треба виправдати їх довіру, прийняте рішення. Георгій сам ти спізнився і на тебе чекали і почалось засідання без тебе і перші 4 пропозиції вже були озвучені без тебе. Твоя пропозиція вже звучала коли йшло обговорення інших питань. ТАК РОБОТИ НЕ МОЖНО. До речі про це наголосив на засіданні Вячеслав Чорней, не почули (тебе ще не було Георгій). Не можно переходите до обговорення другого, а потім третього питання без вирішення першого до остаточного рішення, а так вийшла путанина говорили про процентовки, обговорювали варіанти, намагався принаймні я пояснювати в якому випадку ігрови види будуть отримувати стипендії, лише у випадку певних досягнень, нема досягнень – нема стипендії і вони потрапляють назад в “копілку” до олімпійських-неолімпійських видів. Потім через півгодини вертаємось назад до голосування пропозицій які вже не обговорюються. Була також пропозиція від Ігоря Наконечного про додаткових до 60 стипендій добавити 6 окремо для ігрових видів спорту, ти про це не написав бо не чув, тебе не було ще на засіданні. Цю пропозицію навіть не розглянули бо було зажоване питання. Про деякі голосування ти конкретно вказуєшь на фамілії хто за що голосував, чому ти не розпишешь усі голосування, який ТАЄМНИЙ СМИСЛ в цьому. Про те що мав бути обраний до комісії голова профільної комісії обласної Ради, а чому не було пропозиції обрати туди наприклад голову комісії з питань економіки, бюджету і інвестицій, або директор департаменту фінансів ОДА яка можливо буде плутатись у цих 1500, 1000, 500 гривен кому скільки і чому. Чому по 20, а не по 21 чи 19 стипендій членам національних збірних, кандидатам, резерву. Далі при голосуванні за голову комісії 7 чоловік утрималось і було наголошено що все, голосів достатньо рішення прийняте при трьох ЗА, а це не є більшість з 10, а як це назвати. Тому люди були не проти, а утримались і пропозиція не набрала достатньо голосів, но коли заявили що ЗА більше ніж ПРОТИ тоді настояли на переголосуванні. Я думаю що у голови профільної комісії з питань освіти науки, культури, спорту та молодіжної політики достатньо навантаження и по при роботу в комісії з призначення стипендій і Іван Тарасович може бути членом цієї комісії але в іншій іпостасії і ніхто не зможе йому це заборонити, в Положені є посади які надають на це право. Коли я чую про пріоритетність тут мене взагалі дуже багато чого цікавить, як з показником НУЛЬ можливо бути пріоритетним в області тут що розвивають НУЛЬ, виявляється такі да, у нашій хитрій області НУЛЬ найвище досягнення може стати. Ну вибачте не у всіх видах спорту є кабінки для коментаторів і телетрансляції під час змагань. Питання не вирішене стосовно стипендій, думаю ми до цього ще повернемось. І на останок дуже був я здивований приємно тим що в пропозиціях для ігрових видів були зацікавлені ще члени робочої групи про ці стипендії для представників ігрових видів спорту почали думати після мого листа до управління молоді та спорту Чернівецької ОДА в якості пропозиції на включення до стипендій, пропозицій на Виконкомі Чернівецького НОКу, виступу на Асамблеї Чернівецького НОКу. Як би там не було стипендії ігрові види тех мають мати при умові достойних результатів рівня чемпіонатів України по одній для 6 федерацій, чемпіонат області не рахується. Результати досягнень спортсмена з ігрових видів розглядати окремо як серед олімпійських так і неолімпійських на загальних умовах.”

Ваш коментар

Ваш электронный адрес не будет опубликован.