Валерій Богуславський: Буковинський край має багато футбольних талантів
Нещодавно в чернівецьку «Буковину» повернувся досвідчений фахівець Валерій Богуславський. У нашому клубі Валерій Олександрович працюватиме керівником відділу підготовки резерву для ФСК «Буковина». 6.09.11 пан Богуславський поспілкувався з представниками буковинських ЗМІ.
«Штутгарт» випустив 65 футболістів Бундесліги»
Валерію Олександровичу, розкажіть про напрямки своєї діяльності?
Я хочу подякувати керівництву футбольного клубу за те, що у мене виникла можливість принести користь «Буковині». Гадаю, що ми спільними зусиллями спробуємо змінити підходи у футболі щодо підготовки молоді. На це є декілька причин. Причому дуже вагомих і важливих. Хочемо ми того чи ні, однак футбол став професійним. Це, насамперед, відноситься до підготовки гравця. Сьогодні ми користуємося ще тією системою, яка була ще за радянських часів. Раніше на перший план виходили популяризація, масовість і т.д. Зараз, коли у клуби вкладають великі кошти, до виховання футболісти необхідно використовувати зовсім інші підходи. Що мається на увазі? Одразу скажу, що ми не будемо вести якійсь відбір – той годиться, а той – ні. Мова йде зовсім про інше. Якщо людина захотіла стати професійним футболістом, він повинен отримати усі можливості для реалізації свого бажання. Людина не повинна вважати себе чимось обділеним тому, що народився в Чернівцях, а не в Києві, Амстердамі чи Лондоні.
Буковинський край має багато футбольних талантів. Таланти повинні отримати шлях розвитку. Для цього і створюється ця інфраструктура. Точніше не створюється, а змінюються підходи до неї. Хочу наголосити на тому, що це не кураторство чи ще один якійсь наглядацький орган, який буде спостерігати за підготовкою та давати вказівки. Ні! Такий підхід є неправильним. Футбольний клуб «Буковина» буде приймати безпосередню участь у цій підготовці – як з практичної та методичної, так із фінансової сторони.
Зараз мені б хотілося сказати про свої підходи до роботи. Я побував за межами України. Зокрема, у відомій німецькій команді «Штутгарт». Тоді я захищав свій диплом. Я зрозумів, що є приклади, на які ми повинні орієнтуватися. На той момент школа згаданого мною німецького клубу випустила 65 гравців Бундесліги. У команді грають 33 відсотка випускників школи. Серед найкращих вихованців школи – гравець титулованого іспанського клубу «Реал» Самі Хедіра, результативний нападник московського «Динамо» Кевін Кураньї, Маріо Гомес, який зараз виступає у «Баварії». Прибуток команди «Штутгарт» від трансферів склав 65 мільйонів євро. Це чудовий приклад професійної підготовки футболістів.
Нам треба використовувати сучасні методики, змінити філософію підготовки, включаючи усіх учасників процесу. Під час тренувального процесу необхідно використовувати і комп’ютерну технологію. Це контроль за підготовкою футболіста, планування не на 1 – 2 дня, а, принаймні, на півроку. З цього нам і доведеться починати. Футбольний клуб «Буковина» не займається узурпацією підготовки. Ми хочемо разом із футбольними школами, батьками змінити якість підготовки. Нам необхідно підвищити ефективність тренувального процесу. Робота вестиметься у тісній співпраці з головною командою. Головний тренер професійної команди визначає напрямок роботи, який залежить від його бачення футболу. Під це бачення ми і будемо готувати гравців. Сьогодні футболісти – це продукт, який має певну якість та відображається у матеріальному еквіваленті. Футболіст повинен бути фізично розвинутим, володіти високими швидкісними та інтелектуальними якостями. Тому ми намагатимемося поступово змінити відношення до підготовки футболістів. Це вимоги сьогодення.
Чому прийняв пропозицію працювати у «Буковині»? Свого часу я був головним тренером чернівецького клубу. Тоді у нас теж були проблеми з підготовкою резерву. Цей час закінчився. Казати – це одне, а робити самому – це зовсім інше. Будемо працювати.
Ми будемо використовувати досвід і методи роботи людей, які працювали до сьогоднішнього дня. Просто це буде підсилюватися новими підходами. Ми переходитимемо на професійні рейки. Якогось особливого набору чи відбору зараз не буде. Чому? Ми не маємо права не дати людині займатися футболом. Якщо ця людина захоче стати професійним футболістом, то він отримає все необхідне для плідної підготовки.
Сьогодні нам треба визначити ті напрямки, які будуть мотивувати футболістів, тренерів… Не виключаю, що матимемо контрактну систему. Тут мова йде про тих виконавців, які вважатимуться перспективними. Тренерів необхідно мотивувати матеріально. Найголовніше те, що ми повинні подумати щодо плідної експлуатації наших навчально – тренувальних баз. На жаль, зараз при такій погоді у нас може функціонувати лише одне футбольне поле. Нам треба використовувати ті матеріальні ресурси, які у нас є. Ті люди, які прийшли просто оздоровитися, будуть займатися у іншому режимі. А ті люди, які хочуть чогось досягнути, то вже інша розмова. Зараз у нас на першість України виступає 4 юнацькі команди. Тут вже треба давати результат. Тому ми будемо вести певний відбір.
Як Ви будете працювати з усіма дитячо-юнацькими спортивними школами області? Чи можливий такий варіант, що перспективного хлопця з сільської команди переводитимуть в обласний центр?
Одразу скажу, що брати перспективних хлопців із інших областей неможливо. Там теж є люди, які слідкують за гравцями. Зараз мова йде про те, що ми повинні сконцентрувати центр підготовки в Чернівцях. Для цього необхідно дуже багато складових. Робота футбольної школи повинна бути побудована так, щоби хлопцям було зручно відвідувати заняття. Раніше у нас були хлопці, які мешкали, наприклад, у Садгорі. Тренування вони відвідували не часто. Переконаний, що у нашій області є талановиті хлопці. Ми мусимо створити для них умови для навчання, проживання. Не може людина мешкати у Глибокій та постійно їздити на тренування. Зрозуміло, що тоді якість роботи буде зовсім іншою. Необхідно те, щоби людина постійно перебувала у навчально – тренувальному процесі. Виходячи з досвіду скажу, що основний напрямок роботи – це формування командних дій молодих футболістів. Вони ще можуть погано працювати з м’ячем, погано володіти питаннями щодо тактики гри. Однак, вони змалечку повинні знати про те, що успіх досягається колективно. А це взаємовиручка, дружба, якомога менше егоїзму та захоплення самим собою.
Ми сподіваємося на те, що ФСК «Буковина» вирощуватиме нових зірок. А яким чином Ви будете їх утримувати в команді?
Підписання контракту – це своєрідний відбір. Якщо футболіст пройшов повний курс навчання, а головний тренер вважає, що він підходить, то гравець підписує контракт. Якщо у грі футболіста є недоліки, то у нього буде проблема з підписанням контракту. Багато хто цитує почесного президента «Баварії», славнозвісного Франца Беккенбауера. Він каже, що якщо клубна школа передасть мюнхенському клубові одного гравця у рік, то це вже добре. Мало хто згадує про те, що інші вихованці школи «Баварії» розходяться по іншим командам Бундесліги. Якщо гравець з різних причин не підійшов футбольному клубу «Буковина», то це не означає, що він поганий виконавець. Натомість підготовка футболіста дає йому можливості проявити себе в іншій команді. Це буде великий плюс нашій роботі. Я кажу про те, що це має свій грошовий еквівалент.
Я би не хотів, щоби ми казали про те, що гравців купляють. Футболістів не купляють. Купляють право на використання їхньої праці. Кожен гравець має свою ціну.
«Поразки роблять колектив міцнішим»
Через який час у нас можуть зявитися гравці, які матимуть шанс потрапити у «Буковину»?
Вони вже є. Зрештою, мова йде про те, що ми не прийшли робити революцію. Ми поступово будуємо систему. Зараз у зону моєї відповідальності входить система підготовки. Чому виникла проблема? У СРСР була система. Вона була зруйнована. Погана вона чи добра, однак був якійсь результат. Зараз ми зруйнували її та не створили нової. У цьому і всі проблеми. Основне наше завдання – побудова цієї системи. Якою вона буде ? Вона буде нашою. Ця система буде відпрацьованою. Усі будуть знати про те, як працювати для досягнення результату. Складові успіху мають багато сегментів, включаючи і самого футболіста. У цьому відношенні дуже важливими є контроль та аналіз. Наскільки у нас це буде гармонійно, покаже час.
Зараз ми здійснюватимемо контроль за діяльністю команд СДЮСШ «Буковина», які виступають у першості України серед команд вищої ліги. Ми будемо знімати матчі та робити аналіз ігрової діяльності. Нам цікаво те, що діти роблять на полі. Це є основою аналізу побудови навчально – тренувального процесу. Я переконаний, що хлопці ще не бачили себе у грі.Людина, яка виходить на поле, повинна усвідомити те, що грає у команді. Гравець повинен розуміти те, що успіх залежить не тільки від нього, а від взаємодії між футболістами.
Валерію Олександровичу, яка Ваша думка про виступ «Буковини» у цьому сезоні?
Я би хотів спитати про те, чому так цікавить кредит довіри до головного тренера ? Сьогодні тренерський штаб працює абсолютно нормально. Це виходячи з тих умов, у яких перебуває зараз команда. Інша річ, що молоді люди хочуть мати не кредит довіри, а підтримку. Тим більше, що вони довели те, що можуть працювати. Минулого сезону команда «Буковина», як кажуть, набрала балів і до неї зараз ставляться з повагою. Якщо раніше наш колектив недооцінювали, то зараз «Буковину» поважають. Це теж треба враховувати. Найголовніше те, що не треба панікувати. Є дуже хороший вислів: перемоги показують те, що може людина, а поразки – те, хто він є насправді. Поразки лише вчать. Вони роблять колектив міцнішим. Навіть «Барселона» не завжди виграє. А у них зовсім інша мотивація.
***