Бейсбол: Грінчук звернувся з відкритим листом до президента ФБСУ щодо проблем суддівства

0

Перший на Буковині майстер спорту і суддя міжнародної категорії з бейсболу Ростислав Грінчук, який тривалий час був серед найпродуктивніших активістів Федерації бейсболу і софтболу України, після нещодавніх кадрових змін у федерації, можна сказати, перейшов в опозицію. Тепер керманич крайової федерації і чернівецької бейсбольної команди звернувся з відкритим листом до нового-«старого» президента ФБСУ з відкритим листом, в якому звертає увагу на проблеми, пов’язанні з останніми рішеннями федерації.

Президенту ФБСУ

Нікуліну О.В.

Відкритий лист

Рішення Виконкому ФБСУ від 1 березня 2011 року та звернення представників бейсбольно-софтбольної громадськості, спонукало мене написати Вам цього листа.

За той період, а це 2003 -2011 роки, який я очолював Колегію суддів ФБСУ була вибудована структура одного з постійно діючих органів ФБСУ. Були розроблені Положення про Колегію та про комісії Колегії, регламентуючий документ ротації суддів між лігами та дивізіонами. Коли в 2003 році я очолив Колегію суддів тоді в Україні налічувалось суддів 5 чоловік, які обслуговували всі змагання в Україні. Після того як в 2003 році були зміненні формули проведенння чемпіонатів України з бейсболу та софтболу виникла потреба іноді в один день мати в наявності аж 20 суддів, які би змогли мобільно оперативно бути відрядженними для обслуговування змагань, при цьому судді мали бути належної якості. До цього залучались усі бажаючі здійснювати арбітраж, при умові проходження суддівсько-скорерського семінару, отримання ліцензії ФБСУ, можливості допустимості обслуговування того чи іншого дивізіону, вида спорту. Також Колегія отримала навантаження у вигляді скорерского корпусу. З часом це навантаження легло на плечі господарів змагань. Було проведено 8 суддівсько-скорерських семінарів в різних містах та регіонах України. Семінари прослухали 120 чоловік, деякі особи по декілька разів. Серед слухачів семінарів були не тільки потенційні судді або скорери, а і тренери, гравці, викладачі фізичного виховання загально навчальних закладів, бейсбольно-софтбольні функціонери та взагалі особи які цікавились отриманням більш грунтовних знань правил, систем арбітражу, вивчення системи запису та підрахунку скорерських протоколів, ведення рейтингу гравців, систем проведення змагань. Були організовані працівниками Колегії виїзди українських делегацій за власні кошти на міжнародні семінари Little League Inc. в місто Кутно, Польща. Де викладали системи арбітражу та правила гри в бейсбол і софтбол судді які обслуговували ігри Меджор Ліг Бейсбол, чемпіонати світу та континентів. Я сам брав участь в 4 таких семінарах. За ці вісім років в Україні з`явились нових 5 суддів СЕВ (Судимак Володимир, Таран Вячеслав, Недомірко Василь, Хименко Сергій, Кузіч Андрій), 1 суддя ЕСФ (Профатилов Станіслав) та 2 чоловіка (Бєляєв Олег, Малиновський Андрій) які є кандидатами на міжнародну категорію та мають можливість отримати міжнародну категорію в сезоні 2011 року. Всі ці судді з різних регіонів України, це Київ, Львів, Рівне, Кіровоград, Іллічівськ, Сімферополь.

В 2006 році були видані правила гри  в софтбол за рахунок Чернівецької міської дитячо-юнацької спортивної організації «Мала Бейсбольна Ліга».  На привеликий жаль дещо не змогли ми зробити із-за відсутності фінансування для друкування інших запланових матеріалів. В 2008 році 26 ВУЗам України були надані друковані матеріали правил гри в софтбол та щорічні довідники по два-три примірника для поповнення бібліотечного фонду навчального закладу. В переліку вищих навчальних закладів мають місце Національний університет «Києво-Могилянська академія», Національний університет фізичного виховання  і спорту України, Київський національний університет ім Тараса Шевченко, Національний університет «Львівська політехніка», Національна юридична академія ім. Ярослава Мудрого, Національний технічний університет «Харківський політехнічній інститут», Чернівецький національний університет ім. Юрія Федьковича, Запорізський національний університет, Львівський державний університет фізичної культури та ряд інших університетів та педагогічних навчальних закладів України.

За цей період не раз мені, як керівнику Колегії суддів, приходилось давати відсічь намаганням втручатись в роботу Колегії особливо в розділі призначення суддів і при цьому не тільки  на втрушній арені, а були і намагання диктування кандидатури для обслуговувааня європейських змагань з боку осіб які не мають жодного відношення до роботи Колегії суддів, навідь були випадки самовільної відправки сторонніми особами списків суддів для обслуговування європейських змагань. Що було виправлено при моєму особистому листувані з технічними комітетами міжнародних організацій.

За 8 років були ситуації коли я обіймав разом з посадою голови Колегії суддів і посаду тренера і гравця, увесь цей період очолював Чернівецьку обласну федерацію бейсболу і софтболу. Я не знаю жодного судді який би міг стверджувати що якимось чином я намагався впливати, давити на суддю для того аби були прийняті  рішення з порушенням діючих регламентів, правил або на користь моїх команд.

Серед досягнень в роботі Колегії суддів – це був демократичний принцип членства. В Колегію входили по одному представнику від осередків ФБСУ де створенні регіональні Колегії суддів. Спільно на засіданнях Колегії обговорювались кандидатури суддів для обслуговування європейських змагань перед тим як подати список на затвердження Виконкому ФБСУ. І представники осередків мали змогу доводити претензії тренерів в регіонах до суддів на Колегії. В останній склад Колегії входили представники восьми регіонів: м. Київа, Кіровоградської, Рівненської, Одеської, Львівської, Луганської, Чернівецької областей і АР Крим і шанс потрапити мав любий осередок після створення регіональної Колегії суддів. Так було поставлено питання про членство головного суддівського органу перед двома минулами Виконкомами Федерації.

На превеликий жаль те що ми побачили після засідання Виконкому ФБСУ яке відбулось 1 березня і проголошені принципи формування складу Колегії суддів і разом з тим заборону займатись суддівською практикою головам федерацій, заступникам голів федерацій, тренерам команд вищої ліги, а гравцям команд вищих ліг лише судити дитячі змагання приведе до калапсу в роботі Колегії суддів ФБСУ. Сьогодні Виконком обрав склад Колегії з 5 осіб  з таких регіонів: АР Крим, Кіровоградський, Львівський, Одеський, Луганський відкинувши зі складу Колегії  регіональні осередки де створені колегії суддів. Відкинуті ті осередки які здійснювали активну роботу в Колегії на протязі останніх восьми років: Чернівецький, Рівненський та м. Київ. Я вважаю це визвано істерією регіону лідера в українському бейсболу навколо суддівського господарства та великим бажанням впливати на діяльність данного органу ФБСУ, а якщо врахувати що в складі Виконкому немає жодного представника суддівського корпусу то дуже не приглядна перспектива у суддів. Далі у Виконкомі присутні два головних тренера команд вищої ліги, це так само ставить під сумнів об`єктивність і неупередженість про затвердження списку суддів для обслуговування європейських турнірів так як тепер не угодний суддя на євро може не потрапити, адже представника Колегії суддів не має. Що ми побачили сьогодні. Виконком відсторонив від суддівства європейських змагань суддю СЕВ та Little League Inc. Судимака Володимира який заслужив це право в минулому році, своєю працею та пройшов колегіальне затвердження кандидатури на Колегії суддів. Чому, тільки із-за того що він тренер команди вищої ліги, я думаю це не означає що він розучився судити чи може якимось чином може вплинути на розподіл місць в українському чемпіонаті. Замість нього Виконком призначив Профатілова для обслуговування європейських змагань з бейсболу. На жаль на засіданні Виконкому були присутні люди які не стикнулись з ситуацією 2008 року, коли Профатилов був затверджений на судівство Євро і в бейсболі, і в софтболі і коли сталася ситуація коли співпали терміни змагань у цих різних видах спорту. Сталось так що на Євро з бейсболу серед юніорів Україна не була представлена суддею. Думаю коли члени Виконкому приймали рішення про допуск Профатилова одночасно судити європейські змагання як з бейсболу так і з софтболу вони не врахували ситуацію 2008 року.

Рішення Викокному про заборону судити тренерам команд вищих ліг це правильне, але в Україні принаймні за останні роки тренери вищіх ліг не судили ті дивізіони де виступає їх команда, дивізіони між собою ні яким чином не пересікаються, тим більше коли йде мова про різні види спорту (бейсбол, софтбол).

Рішення Виконкому вже сьогодні призвело до скорочення представництва команд і регіонів у софтболі. Команда АР Крим припинила існування так як її головний тренер обрав суддівську практику. Регіон в якому не створено осередка ФБСУ, а представник приїзджає на Звітно-виборчу Конференцію делегатом від іншого регіону.

Також я рахую абсурдом те що до складу Виконкому входять тренери команд вищих ліг. Також до складу Виконкому не можуть входити тренери національних збірних, яких має призначати цей орган Федерації та перед яким вони мають звітувати про свою роботу в збірній. Тут я теж вбачаю конфлікт інтересів, як Виконком побачив конфлікт інтересів займаних посад суддями в осередках ФБСУ або коли вони тренують команди вищих ліг в різних видах спорту. Судді – тренери команд вищих ліг неяким чином не мали своєї зацікавленості при розподілі місць між командами іншого дивізіону відмінного від того де грали керовані ними команди. Не зрозуміло чому тренер бейсбольної команди не може обслуговувати інший вид спорта софтбол і навпаки.

Ознайомившись з Положеннями про органи ФБСУ виникають і такі запитання. Наприклад чому Виконком передав повноваження висування голови СТК та Тренерської Ради виконавчому директору ФБСУ? Чим викликано обмеження права тренерського голосу лише одною командою? Регіони де є мало працюючих тренерів, а є май же усі вікові номінації попадають в нерівність при розгляді питань з регіонами де є можливість працевлаштувати більшу кількість тренерів? Чому голова СТК особисто призначає собі склад СТК та має право особисто звільняти членів СТК? Чому в сьогоднішній склад СТК в супереч Положення про СТК входять два тренери: Пономарьов Микола тренер ДЮСШ по софтболу і працівник профільного міністерства, Лизогубенко Віталій, посада якого називається державний ТРЕНЕР, і чи має право входити в склад громадської організації працівник державної структури? Чому в СТК входить людина яка зовсів не знає правил гри ні в бейсбол, ні в софтбол, ніколи не був ні гравцем, ні тренером, ні суддею, Тодоренко Василь, яку допомогу або об`єктивне рішення він може обговорювати в площині розгляду спірних протестних ситуацій по прийнятим рішенням суддями? Чому в органи ФБСУ входять люди які не є членами ФБСУ ні колективними, ні індивідуальними, ні почесними? Як що Виконком так принципово поставився до суддів то нехай буде принциповим по всім напрямкам в роботі.

Тепер я хочу відповісти на питання яке поставив Профатилов Станіслав під час звітно-виборчої Конференції ФБСУ 18 лютого 2011 року на яке мені не дали відповісти. Після зміни формул проведення чемпіонатів України як в бейсболі (формат 4 команд) так і в софтболі  (з’їздні тури) виникла деяка проблема призначення суддів для обслуговування ігор кіровоградськими та кримськими суддями: в бейсболі (дивізіон А 2009 рік) із-за участі в дивізоні лише команд з цих регіонів, та відмови одного з кримських суддів, Пономарьова Миколи, обслуговувати ігри між сімферопольськими командами; в софтболі із-за участі в з`їздних турах двох кіровоградських  команд та зжатими термінами проведення змагань виникла ситуації по призначенню Профатилова Станіслава (Кіровоград), судді ЕСФ, для обслуговування національного чемпіонату. Я звернувся до головних тренерів команд з проханням надати письмове підтвердження про не заперечення суддівства Профатиловим ігор їх команд проти команд з Кіровограда, так як при кількості 4 суддів обслужити 15 ігор за три дні будуть виникати ситуації коли він буде потрапляти на судівство ігор кіровоградських команд з суперниками з інших регіонів. Головні тренери команд не побажали підписати такого листа в 2009 році, що чомусь їм не завадило це зробити лише в 2010 році, після чого Станіслав Профатилов зміг взяти участь в обслуговувані змагань національного чемпіонату.

І останнє, враховуючи те що Виконком заборонив, а може й поставив перед вибором суддів займати посади голів обласних федерацій, або заступників голів федерацій рахую за потрібне також внести обмеження що до тренерів. Тоб то тренер команди вищої ліги не може займати посаду голови, або заступника федерації, а  гравець команди вищої ліги не може займати посаду голови федерації. Виглядає дещо абсурдно але не більш абсурдно ніж попереднє рішення Виконкому стосовно суддів.  Не так багато в  українському бейсболі і софтболі фахівців щоб ставити ще якісь заборони. Рішенням Виконкому ФБСУ сьогодні щонайменше двом суддям СЕВ і Little League Inc. поставлена заборона щодо суддівства українських національних змагань, тим людям які збудували, підготували велику кількість суддів міжнародної, національної категорії, велику кількість скорерів, розвили систему Колегії суддів за останні 8 років.

З повагою

Голова Чернівецької ОГСО                                              Р.В. Грінчук

«Федерація бейсболу і софтболу»

***


Leave A Reply

Your email address will not be published.