Меддопуск до змагань – необхідність чи пережиток минулого? (опитування)

10

Через вимоги щодо медичного допуску страждає масовість фізкультурно-оздоровчих заходів, а деякі спортсмени рівня олімпійської збірної (!) не отримують стипендію та інші заслужені виплати…

 

Проблеми з меддопуском мали і Гешко та Лупу

Почнемо з найсвіжішого прикладу. У січні 2016 р. «зарплату», як член збірної України, не отримала знана бігунка Наталка Прищепа, яка вже виконала норматив для участі в Олімпіаді-2016. Причина, за її словами, полягає в тому, що їй не поставив допуск фізкультурний диспансер. Так само вона не отримує належні виплати у рідній Рівненській області.130303-Euro-800-final-Lupu-15

Показовим можна назвати і приклад титулованої буковинки Наталки Лупу. Їй так само у 2008 р. не виплачували міністерську «зарплату» спортсмена-інструктора через відсутність медичного допуску. Причому тоді їй не вистачало якихось десятків секунди, аби виконати олімпійський норматив для участі в Іграх-2008. І на виконання нормативу був ще якийсь місяць. А профільний фахівець з міністерства, від якого Наталка розраховувала отримати якусь підтримку, навпаки, за її словами, порадив для початку лягти в лікарню на декілька тижнів, а там, мовляв, видно буде… У підсумку вона нанервувалась, набігалась кабінетами, норматив не встигла виконати, і відтоді кожних пів року заїжджає до Чернівців на консультації до професора-кардіолога, без якого їй так і не ставлять допуск.

На час тих «непоняток» з допуском у 2008 р. Наталка вже була переможницею Європейського Олімпійського юнацького фестивалю (1500 м), чемпіонкою Європи серед юніорок, фіналісткою юніорського чемпіонату світу (800 м, 4 місце) і т.д. А після вона ставала срібною призеркою молодіжного Євро, переможницею командного чемпіонату Європи, срібною призеркою чемпіонату світу, чемпіонкою Європи в приміщенні і т.д.


Проблеми з меддопуском мав і зірковий Іван Гешко, чиє «спортивне серце» лікарі сприймали як 2006-1500_Heshko_T2I0744_prapory-sportbuk.comпривід не дозволяти брати участь у змаганнях. Уявляєте, яких успіхів недорахувався би вітчизняний спорт, якби Гешко «правдами і неправдами» не вирішував питання допуску? Нагадаємо, що він має повний комплект нагород чемпіонатів Європи та світу, учасник трьох Олімпіад, чемпіон Європи та світу з бігу на 1500 м в приміщенні і т.д.

То яка ж логіка цього медичного допуску? Це спроба захистити спортсменів, яким можуть бути протипоказані надмірні фізичні навантаження? А хіба не логічно, щоби лікарі (у т.ч. спортивні) просто перевіряли стан спортсменів і надавали свої фахові консультації, поради – а рішення ризикувати чи нехай приймають самі спортсмени! Знайомі юристи зазначають, що вимоги щодо мед допуску в спорті порушують права людини. Бо кожен має право на свій розсуд ризикувати чи ні своїм здоров’ям або навіть життям…

У масовому спорті меддопуск зовсім зайвий…

А уявляєте наскільки шкідливою є норма щодо мед допуску для спортивно-масових заходів? Хто має стосунок до організації та проведення «масовок» добре знає, якою є реакція пересічних громадян, «фізкультурників», коли їх запрошують для участі у спортивно-масовому заході, але за умови наявності медичного допуску. Ми неодноразово перед «масовками» проводили на SportBuk.com, разом із попереднім електронним записом, опитування на тему готовності принести медичний допуск. Переважна більшість (а часто просто всі) обирають пункт, що готові власним підписом засвідчити, що відповідають за стан свого здоров’я і не матимуть претензій до організаторів у разі можливих проблем.

До слова, Чернівецький облцентр «Спорт для всіх» не раз піднімав на центральному рівні питання узаконення такої форми заявки бодай для участі у «масовках». Поки що «віз там же»… Хоча на місцях, задля масовості, все-таки йдуть на те, що допускають до участі у «масовках» за власним підписом, і це зрозумілий ризик для організаторів, на жаль…

Наявність допуску не страхує від непоправних наслідків…

Тепер давайте звернемо увагу на практичність медичного допуску в контексті «захисту учасників».

У 2005 р. під час Кубку області з міні-футболу на призи «МБ» прямо на майданчику в ФОК «Олімпія» помер член команди ветеранів «Буковини» Михайло Добрянський – у минулому спортсмен, а на той час чоловік і продюсер народної артистки України, співачки Ольги Добрянської… Він мав меддопуск, і що з того?.. Так, «тягали по прокуратурах» лікарів, але сенс цього який? Зрештою, людина може отримати допуск напередодні змагань, а вже на другий день стан може бути вже зовсім іншим. Тож ці бюрократичні вимоги реально ніяк не впливають на кінцевий результат. Зате завдають непотрібних складнощів багатьом людям.

Не так давно летальні випадки мали місце, на жаль, на марафоні в Києві. І у тих учасників також був меддопуск. Знову ж таки – і що з того, що у них ті довідки були?..

У міністерстві звернули увагу на проблеми з допуском

Повертаючись до проблемі незручностей, яких зазнають спортсмени через меддопуск, зазначимо, що на цю тему ми мали розмови з представниками міністерства молоді та спорту, де розуміють, що medytsyna-sport«щось не так» з цими допусками.

Державний тренер з легкої атлетики В’ячеслав Тиртишник так само зазначає, що логічно було б залишити лікарям функції обстеження та рекомендацій, а чи тренуватися або брати участь у змаганнях нехай вирішують самі спортсмени.

Перший заступник міністра молоді та спорту Ігор Гоцул дав доручення підлеглим вивчення перспективи зміни нормативної бази щодо допуску до змагань.

Не знаємо достеменно, чи хтось втрутився в названу вище ситуацію з Прищепою, але вже у лютому Наталка почала знову отримувати від міністерства кошти, як спортсмен-інструктор збірної України. Щоправда, у Рівному вона досі не отримує харчування в ШВСМ через відсутність меддопуску. При тому, що Наталія Прищепа одразу після відмови спортивних лікарів ставити їй допуск та відповідних вже фінансових проблем оформила у нотаріуса заяву про те, що бере на себе повну відповідальність за своє життя і здоров’я під час участі у будь-якій спортивно-професійній діяльності та спортивних змаганнях будь-якого рівня.

У Польщі медичного допуску до змагань немає

І перед тим, як запропонувати вам взяти участь у відповідному опитуванні, – приклад сусідів. У спробах дізнатися, як воно з медичним допуском до змагань у Польщі, автор цих рядків звернувся до знайомого тамтешнього спортивного менеджера Dariusz Grzyb. Він ніяк не міг зрозуміти суті запитання, відповідаючи, що в клубах є лікарі. Після неодноразових уточнень, все ж вдалося дізнатися від нього, що на заявках на участь у змаганнях у них немає візи лікаря. Польща вже давненько входить до Євросоюзу. Тож можемо припустити, що і в інших країнах (крім пострадянського простору) відсутній такий пережиток минулого, як медичний допуск для участі у змаганнях та/або спортивно-масових заходах…

Сподіваємось, і у нас найближчим часом скасують цю норму. А лікарям (у т.ч. спортивним) вистачає роботи в спорті і без бюрократичної складової в якості візування заявок…

До слова, якщо вам відомі і інші приклади, коли через меддопуск так чи інакше страждали спортсмени, просимо повідомити про це в коментарях або на e-mail: sport-cv@ukr.net

Георгій МАЗУРАШУ, SportBuk.com,
директор облцентру «Спорт для всіх»

***

10 Комментарии
 1. Андрій Калинка говорит

  Меддопуск повинен бути якісним, точним і професійним! Але обовязково повинен бути!

  1. Георгій Мазурашу говорит

   Андрію, не знав, що ти за дозвільну систему:) Ти, певно, не читаючи матеріал, одразу до коментарю?:)
   Професійними мають бути обстеження і рекомендації. А до чого тут ДОПУСК? Людина має право випішувати, чи ризикувати власним здоров’ям або навіть життям. 
   А допуск обмежує права людини, порушує їх.
   Цікаво, чому на офіційні міжнародні старти не потрібні меддопуски, тому що всі тупі, одні ми розумні?:)

  2. Георгій Мазурашу говорит

   Тоді не буде учасників:)

 2. Андрій Калинка говорит

  Я отримував допуск до змагань граючи за БК Чернівці свого часу пямятаю як я їх отримував…Допуск за своїм змістом означає чи допускати чи ні спорсмена до змагань! Він же із енциклопедії “Стеля”(“Потолок” це по-російськи) не береться!!!???

  1. Георгій Мазурашу говорит

   Андрію, тоді попутно пропоную для таких як ти дозволити таки приносити заявку з допуском лікаря:) Але скасувати обов’язковість, бо це порушує права людини. 
   Чи, може, ти сприймаєш це як заклик не звертатися до лікарів?:) Читай текст. Справа лікарів обстежити і надати рекомендації! Вони можуть сказати тобі, що, враховуючи твій стан, вони не рекомендують тобі брати участь у змаганнях або навіть тренуватися. А ти, маючи свою голову на плечах, вирішуєш сам! Бо це ТВОЄ життя і здоров’я, і ти маєш право сам розпоряджатися ризиками щодо себе!
   От і все.
   До чого тут стелі (потолки) взагалі не зрозумів, навіть близько:)

   1. Георгій Мазурашу говорит

    З електронної пошти:
    Олег (лікар): Суперстаття! Дякую! Радий тому що , хоть комусь набридло виконувати непотрібні забаганки минулих часів. Настав час змінюватись.

 3. Георгій Мазурашу говорит

  Віктор Галазюк (https://www.facebook.com/viktor.galaziuk):
  Вважаю ДОПУСК і недопуск має залишатись в масовому спорті, де можливо всіх підігнати під загальні рамки. У сучасних українців, зачасту незвиклих до регулярних занять, реально проблеми з якими швидко ходити складає труднощі, не кажучи вже про більші навантаження на підвищеному ЧСС.
  З іншого боку, Еліта, за час занять спортом, має купу відхилень від норми і тому перестає бути “пересічним громадянином” і от для них дійсно мають бути виключні умови, або спеціалізований огляд з рекомендаціями, а не обмеженнями.
  Не тільки в Легкій атлетиці збірники мали проблеми з виступами через проблеми не зі здоров’ям, а з меддопуском.
  Також, сучасні обласні диспансери мають абсолютно різне оснащення і набір лікарів.

 4. Георгій Мазурашу говорит

  Поважаю право кожного на свою позицію, і свою не вважаю “істиною в останній інстанції”:)
  І все ж, думаю, це ПРАВО кожного – ризикувати або не ризикувати СВОЇМ здоров’ям;)

 5. Михасюк Аркадій говорит

  Давайте говорити відверто: заборони та допуски — бюрократія, яка породжує хабарництво і створює проблеми …

 6. Михасюк Аркадій говорит

  … повністю підтримую позицію Георгія Мазурашу

Оставьте ответ

Ваш электронный адрес не будет опубликован.