Олімпійські герої та фахівці вважають, що мудрі губернатори відокремлять спорт
Якою є і буде модель управління фізичною культурою і спортом в Україні? Спортивні авторитети переконані, що ця сфера має бути у владних структурах окремою.
Як відомо, 28.02.13 Президент України Віктор Янукович своїм указом розділив Міністерство освіти і науки, молоді та спорту на два окремі міністерства. Але, на жаль, Віктор Федорович, визнавши помилковість свого рішення 2010 р. щодо підпорядкування сфери фізичної культури і спорту Міністерству освіти і науки, чомусь не врахував, що він же 18.10.12 на ІІІ Спортивному конгресі України Віктор Федорович пообіцяв створити Міністерство спорту і відповідну спортивну вертикаль.
Титуловані спортсмени і авторитетні фахівці не сумніваються, що рано чи пізно в Україні знову утворять окремий центральний орган з питань фізичної культури і спорту. Тому вважають мудрими губернаторів, які, маючи на це всі повноваження (згідно із Законом про місцеві державні адміністрації), або зберегли окремий підрозділ з питань фізичної культури, або утворять його під час відокремлення від освіти, не мішаючи цю сферу з сім’єю, молоддю чи туризмом. У приватних розмовах спортивні авторитети схиляються до думки, що губернатори областей, де спорт «загнаний під інші галузі», все-таки не будуть «наступати на граблі», а, враховуючи попередній «гіркий» досвід (в Україні неодноразово об’єднуючи спорт з іншими галузями, але щоразу через певний час роз’єднували назад) та консолідовану думку фахівців, утворять окремі спортивні підрозділи.
Наталія Добринська (Олімпійська чемпіонка, легка атлетика):
Звичайно, хочеться, щоб спорт йшов окремою організацією, серйозною, спрямованою на розвиток здоров’я нації і, звичайно, популяризацією і розвитком Олімпійського руху! Щоби спорт розвивався систематично з школи, студенства, а збірна команда України завойовувала медалі не всупереч, а робила це як само собою заплановано, і всі люди, які хочуть займатися фізкультурою та спортом, мали змогу це робити! Тільки окреме, потужне управління здатне зробити це! І я вірю, що буде саме так!!!
Володимир Бринзак (президент Федерації біатлону України, віце-президент НОК України):
Я думаю, що спорт дуже специфічний вид діяльності і має право на те, щоби бути окремою галуззю (сферою), але потрібно, щоб була чітка вертикаль управління. А сьогодні губернатори керують в своїх інтересах управліннями спорту (або ще гірше – «…та спорту») і ні перед ким нормально не відповідають за розвиток фізичної культури і спорту в регіонах…
Олена Вітриченко (бронзова призерка Олімпійських ігор, художня гімнастика):
Ви знаєте, я завжди вважала, що фізкультура і спорт мають бути окремо від туризму і всього іншого!
Ліна Герасименко (рекордсменка Олімпійських ігор, стрільба з лука):
Я згідна зі спортсменами і фахівцями, які вважають, що фізична культура і спорт мають бути в окремих підрозділах влади, а не перемішані з іншими сферами і галузями. Цією сферою мають управляти люди, які цим живуть, які знають цю сферу «зсередини» і добре розуміються на її тонкощах, перспективах і можливостях розумного поєднання розвитку спорту вищих досягнень з оздоровленням населення.
Ігор Гоцул (президент Федерації легкої атлетики України):
Відповідь на поверхні лежить. Проста відповідь – зрозуміло, коли є окрема структура, вона більш ефективно і професійно займатися саме профільними питаннями. Але як на мене, цього не достатньо. Треба рухатися далі. А «далі» полягає в тому, що успіху досягають країни, в яких державна підтримка тісно поєднана з громадською ініціативою. Тому надзвичайно важливо і нам запровадити досвід залучення громадськості, громадський сектор до вирішення проблем фізкультури і спорту. В першу чергу, це стосується такої специфічної інституції, як спортивна федерація. Саме федерації можуть відіграти роль каталізаторів багатьох процесів, з одного боку. І роль громадської контролю, з іншого боку. Якщо ми будемо рухатись в цьому напрямку, тоді в поєднанні з професіоналізацією відповідних державних підрозділів, можна очікувати на позитивний результат.
Іван Гешко (кращий спортсмен України 2006 р., легка атлетика):
Якби ми могли це вирішити… Я хочу, щоби ми були підрозділом «управління суду, прокуратури і спорту» (сміється – авт.). А якщо серйозно, звісно, оптимально, щоби фізкультура і спорт були в окремому підрозділі виконавчої влади. Це однозначно найкращий варіант.
Валентина Цербе-Нестіна (бронзова призерка Олімпійських ігор, біатлон):
Однозначно фізкультура і спорт мають бути відокремленими від інших сфер і галузей! Потрібно повернути спорт в свою стихію. Якось дивно, що всі справжні фахівці підтримують саме цю тезу, але реально виходить «як завжди». Прикро, що до консолідованої думки професіоналів цієї справи просто не прислуховуються…
Денис Силантьєв (срібний призер Олімпійських ігор, плавання):
Я думаю, що все-таки, має бути окреме Міністерство спорту, як це було в СРСР, наприклад. Може, в Союзі не все було ідеально, але що стосується спорту масового і спорту вищих досягнень, то краще нічого ще не придумали. Більше того, за кордоном активно це застосовуються, можливо, трохи адаптувавши під свої закони і системи.
Роман Вірастюк (учасник трьох Олімпійських ігор, легка атлетика, у 2005-11 рр. керівник обласного спорту на Івано-Франківщині):
Взагалі ідеально, звісно, і логічно, що фізкультура і спорт, як структура і галузь, має бути окремою в системі управління. Щоби ця владна структура мала відповідні повноваження і фахово відповідала за розвиток фізкультури і спорту вищих досягнень. У цивілізованих країнах це не потребує доказів. Це як аксіома для нормальної освіченої людини…
Георгій Мазурашу, SportBuk.com
(з 12.04.05 по 30.09.08 керівник обласного спорту на Буковині)
***