Корнелій Жукотинський: Проблеми зі здоров’ям підростаючого покоління потребують серйозної уваги і дій

0

Катастрофічною називають ситуацію із здоров’ям підростаючого покоління в Україні. Останніми роками країну потрясли трагічні загибелі учнів в школах, зокрема, під час уроків фізкультури. Більшість дітей тепер перебувають у медичних або спеціальних групах, а отже повністю або частково звільнені від уроків фізкультури. Про ці проблеми і можливі рішення для покращення ситуації наша розмова з начальником обласного управління Комітету фізичного виховання та спорту МОНУ Корнелієм Жукотинським.

Проблеми зі здоров’ям підростаючого покоління стали для нас тепер як ніколи актуальними, – констатує

Корнелій Жукотинський нагороджує учнів Топорівської школи за перемогу в обласному етапі змагань «Біола – ігри чемпіонів». Фото: Георгій Мазурашу

Корнелій Костянтинович Жукотинський. – Після відомих трагічних випадків в школах на центральному рівні почали шукати рішення, які покращили би ситуацію. Не в моїй компетенції ті рішення коментувати. Але, на думку фахівців, просто облегшувати програму занять фізкультурою в школі, скасовувати кросові нормативи і таке інше – це не стосується боротьби з причинами, які призвели до цих проблем зі здоров’ям наших дітей. Рухова активність їм однозначно потрібна. Тому у нас, на Буковині, згадали про колишню практику проведення в школах гімнастики до занять і в перервах. З такою ініціативою виступив начальник управління освіти Кельменецької райдержадміністрації Микола Довгань, який запровадив в школах району гімнастику до занять, гімнастичні перерви, дні здоров’я тощо. Це підштовхнуло до певних офіційних кроків і Головне управління освіти і науки облдержадміністрації, яке видало наказ від 01.04.2011 р. № 165 «Про кадрове забезпечення викладання фізичної культури та покращення фізкультурно-оздоровчої роботи в навчальних закладах області», в якому зобов’язано керівників загальноосвітніх та професійно-технічних навчальних закладів з 15.04.2011 р. відновити проведення гімнастики до занять. Чернівецьким обласним управлінням Комітету з фізичного виховання та спорту Міністерства освіти і науки України розроблено та надіслано на відділи освіти райдержадміністрацій методичні рекомендації щодо організації та проведення гімнастики до занять, фізкультхвилинки, фізкультпаузи, годин здоров’я, спортивних перерв. Таку роботу тепер відновлюють і в ПТУ. Це не спонтанні рішення. Про те, що проблеми зі здоров’ям підростаючого покоління потребують серйозної уваги і дій, неодноразово йшлося і на різних семінарах, проводилися відповідні анкетування.

Звісно, є і проблеми. Зокрема, в зимовий період далеко не у всіх школах є відповідні місця для проведення гімнастики до занять чи спортивних перерв. У багатьох міських школах відсутні подвірь, в яких можна було б проводити таку роботу. Але справа рухається. Днями ми почнемо їздити з представниками управління освіти навчальними закладами і дивитися, яка реальна ситуація з втіленням в життя названого наказу.

Проблеми зі здоров’ям підростаючого покоління змушують нас шукати нові або повертатися до деяких старих форм роботи з метою активізації і покращення рухової активності дітей. Якщо це не робити сьогодні, завтра ці проблеми стануть ще гострішими. Тим більше, що вони супроводжуються проблемами з екологією, якісним харчуванням тощо.

Інформація обласного управління Комітету фізичного виховання та спорту МОНУ про оздоровчу роботу в школах

Згідно вимог державних нормативних документів щодо викладання фізичного виховання та проведення позакласної роботи з учнями загальноосвітніх навчальних закладів гімнастика до занять була і залишилася обов’язковою формою роботи. В минулому проводилась вона на високому організаційному і методичному рівні. Вчителям фізичної культури, в залежності від кількості класів – комплектів у школі, здійснювалась відповідна оплата за позакласну роботу. Багаторічний досвід організації роботи і проведення гімнастика до занять з учнями загальноосвітніх шкіл свідчить, що ця форма роботи є досить ефективною при дотриманні наступних вимог:
– чіткого визначення завдань гімнастики і глибокого розуміння її значення педагогами;
– особистої зацікавленості кожного учня, розуміння ними різниці між ранковою гімнастикою та гімнастикою перед заняттями;
– погодження з батьками раннього приходу дітей до школи;
– навичків педагогів школи з організації проведення загальношкільної гімнастики до занять;
– підготовки фізкультурного активу і місць для проведення гімнастики на повітрі та в приміщенні;
– наявність комплексі гімнастичних вправ, розучування їх на уроках та підготовка музичного супроводу.
Але ситуація змінилась у зв’язку з погіршенням економічного стану в Україні і відсутністю коштів на оплату позакласної роботи. Певний період ця робота ще проводилась вчителями-ентузіастами. З часом позакласна робота фактично звелась до проведення 1-2 секцій та підготовку команд до участі в районних спартакіадах школярів. Не вирішило проблему оплата позакласної роботи, яку почали проводити з 2007року, розмір якої складає 5% від посадового окладу. Самоусунулися від вирішення цієї проблеми керівники навчальних закладів, які мають можливість запровадити додаткові спортивні гуртки та факультативи.
Але більшість фахівців фізичного виховання шкіл області одностайні в тому, що гімнастику до занять необхідно відновити та проводити з метою:
– організація учнів до занять;
– підвищення працездатності учнів на уроках;
– загартування організму;
– формування навичок здорового способу життя;
– формування мотивації до занять фізичної культури і спорту.
Та проведення тільки гімнастики до занять не вирішить проблеми покращення здоров’я дітей та підлітків. Необхідно в комплесі вирішувати питання, а саме відновити проведення: фізкультпауз та фізкультхвилинок, фізкультурних перерв, годин здоров’я, фізкультурних занять в групах подовженого дня, днів здоров’я, туристичних походів, масових фізкультурних заходів. Вирішувати ці питання необхідно на державному рівні шляхом підвищення розміру оплати за проведення позакласної роботи.
За дорученням начальника Головного управління освіти і науки облдержадміністрації підготовлено наказ від 01.04.2011 р. № 165 «Про кадрове забезпечення викладання фізичної культури та покращення фізкультурно-оздоровчої роботи в навчальних закладах області», в якому зобов’язано керівників загальноосвітніх та професійно-технічних навчальних закладів з 15.04.2011 р. відновити проведення гімнастики до занять.
Чернівецьким обласним управлінням Комітету з фізичного виховання та спорту Міністерства освіти і науки України розроблено та надіслано на відділи освіти райдержадміністрацій методичні рекомендації щодо організації та проведення гімнастики до занять, фізкультхвилинки, фізкультпаузи, годин здоровя, спортивних перерв.
За інформацією органів управління освітою області на 21 квітня 2011 року ситуація щодо відновлення гімнастики до занять в навчальних закладах наступна:

1. В усіх загальноосвітніх навчальних закладах Кельменецького району відновлено проведення.
2. В Сокирянському районі надіслано листи директорам ЗНЗ (від 11.04.2011 № 496) та методичні рекомендації, наказ Головного управління обговорено на нараді директорів 15.04.2011 р.
3. В Герцаївському районі методичні рекомендації направлено всім ЗНЗ району, 27.04.2011 р. заплановано проведення інструктивного методичного семінару з вчителіми фізичного виховання.
4. В Сторожинецькому районі відновлено проведення в усіх ЗНЗ.
5. В Хотинському районі видано наказ від 15.04.2011 р. № 157 про відновлення з 18.04.2011 р. гімнастики до занять.
6. В Путильському районі з 15.04.2011 в усіх школах відновлено проведення.
7. В м.Чернівці з 26.04.2011 р. буде відновлено проведення в усіх ЗНЗ (наказ від 20.04.2011 р. № 134).
8. В Новоселицькому районі буде відновлено проведення з 04.05.2011 р.
9. В Глибоцькому районі методичні рекомендації щодо проведення надіслано в усі ЗНЗ.
10. В Заставнівському районі, зі слів відповідального за фізичне виховання Молдована І.Д., з 15.04 відновлено проведення.
11. У Вижницькому районі 13.04.2011 р. на методичному об’єднанні вчителів фізичної культури обговорено методичні рекомендації щодо відновлення.
12. В Кіцманському районі видано наказ від 18.04.2011 р. № 147 про відновлення гімнастики до занять з 01.05.2011 р.
13. Інформація з відділу освіти Новодністровської міської ради не отримано.

Начальник управління Комітету фізичного виховання та спорту К.К.Жукотинський

***

Leave A Reply

Your email address will not be published.